Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.07.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Huang Liang Mei Meng

Chińskie powiedzenie "Huang liang Mei meng", Huang Liang oznacza po polsku dosłownie żółte ziarno czyli proso. Mei Meng to po polsku piękny sen. Jednak cały zwrot: Huang Liang Mei Meng możemy przetłumaczyć na polski tylko jako piękny albo słodki sen. Skąd zatem w tym powiedzeniu wyraz proso. To wyjaśnimy zaraz w naszej historii.

Dawno, dawno temu żył sobie młody nauczyciel imieniem Lu. Przez całe życie poszukiwał możliwości zajęcia wysokiego urzędu i otrzymywania honorów, ale nigdy mu się nie poszczęściło i wciąż był biedny. Prowadził więc ciężkie życie ale wciąż myślał o zmianie na lepsze. Pewnego dnia postanowił jeszcze raz spróbować szczęścia i przystąpić do imperialnego egzaminu.Wybrał się więc w podróż do stolicy. W czasie tej podróży spotkał starego mnicha - taoistę, opowiedział mu o swoich kłopotach i porosił o rady na przyszłość. Stary mnich podał mu poduszkę i powiedział z uśmiechem: Szukasz wysokiej pozycji i sławy. Prześpij się na tej poduszce i dowiesz się wszystkiego na temat przyszłości.

W tym momencie właściciel zajazdu, w którym chcieli spędzić noc, rozpoczął gotowania prosa. Natomiast młody człowiek nie tracąc czasu ułożył się na posłaniu z poduszką pod głową i wkrótce zasnął. Przyśniło mu się,że znalazł się w tajemniczej krainie. Został tam zaproszony przez bogotego i wpływowego człowieka imieniem Cui do jego domu gdzie poznał jego piękną córkę. Młodzi poznali się wzajemnie i wkrótce potem zawarli małżeństwo. Kariera młodego nauczyciela rozwijała się coraz bardziej pomyślnie. Zdał imperialny egzamin i otrzymał upragniony oficjalny tytuł. Następnie awansował z roku na rok aż został mianowyny premierem rządu. Miał on pięciu synów i wszyscy oni poszli w ślady ojca, również zdali imperialne egzaminy i otrzymali wysokie tytuły. Przez resztę swego życie miał on więc wszystko to czego pragnął - wysokie stanowisko, poważanie i bogactwo. Ach, co za piękne życie.

Ale był to tylko sen i młody nauczyciel musiał się w końcu obudzić. Kiedy otworzył oczy zobaczył, że stary mnich stoi obok niego i uśmiecha się.

Okazało się, że proso jeszcze się nie ugotowało a młody naauczyciel Lu był nadal biedny tak jak przedtem. Wszystko to co miał jeszcze niedawno okazało się tylko snem. Historia ta została opisana w okresie chińskiej dynastii Tang rzez pisarza Szenh Jiji w jego książce "opowieść o poduszce". Z czasem zwrot ten stał się popularnym powiedzeniem. Huang liang Mei meng oznacza nierealistyczne marzenia, które mogą się spełnić tylko w śni.

Zwrot ten występuje także w innej postaci - Huang Liang Yi Meng. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to: sen trwający tyle ile trwa ugotowanie prosa. Jeszcze inna forma tego zwrotu brzmi - Hangdan Meng.

Handan to nazwa miasta w prowincji Hebei Chin. Według legendy to właśnie w tym mieście młody nauczyciel Lu spotkał starszego mnicha.Tak więc dosłowne tłumaczenie oznacza sen w mieście Handan.

I jeszcze jedna spotykana forma tego zwrotu: Yi Zhen Huang Liang. Dosłowne tłumaczenie będzie brzmiało: jedna poduszka prosa wydaje się z początku, że nie ma to żadnego sensu.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl