Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 12.04.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Tang Lang Bu Chan, Huang Que Zai Hou

Chińskie powiedzenie Tang lang Bu Chan, Huang Que Zai Hou, oznacza ono ludzi, którzy tak zajęci są tym co robią, że nie dostrzegają tego co dzieje się dookoła.

Słowo Tanglang w tonie drugim znaczy owad - modliszka, słowo Bu w tonie trzecim znaczy złapać, słowo Chan w tonie drugim oznacza cykadę, słowo Huangque w tonie długim i czwartym oznacza ptaka - wilgę. Słowo Zai w tonie czwartym oznacza "być zjedzonym", a słowo Hou w tonie czwartym znaczy przez.

Mamy więc tutaj modliszkę, która schwytała cykadę, ale zaraz też zostanie schwytana przez wilgę.

Historia związana z tym powiedzeniem także ma związek z planowaną wojną.

W okresie wiosny i jesieni, dwadzieścia pięć stuleci temu, król państwa Wu chciał zaatakować państwo Chu. Jednak niektórzy ministrowie nie zgadzali się z jego planem i powiedzieli mu o tym. Król rozzłościł się i powiedział, że ten kto będzie krytykował jego plan zostanie skazany na śmierć. Mimo tej groźby znaleziono sposób aby powstrzymać króla przed rozpętaniem niebezpiecznej wojny.

Jeden z żołnierzy przez długi czas stał z kuszą i strzałami w królewskim ogrodzie. Zaciekawiony król zapytał go wreszcie co robi tak długo. Żołnierz odparł, że poluje na wilgę i czeka na właściwy moment. Kiedy cykada śpiewa głośno zapomina o modliszce, która pragnie ją pożreć. Modliszka myśli o cykadzie i zapomina o wildze, która może ją wtedy połknąć. Wilga myśli tylko o modliszce i przestaje się chować a wtedy mogę łatwo ją upolowć.

Te trzy zwierzęta są tak zajęte swoją sprawą, że zapominają o tym, co się dzieje dookoła i o grożących im niebezpieczeństwach. Król zrozumiał znaczenie tej historii i odwołał wojnę.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl