Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.07.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Hai Qun Zhi Ma

Hai Qun Zhi Ma, Słowo Hai wymieniane w tonie czwartym znaczy szkodzić, słowo Qun w tonie drugim znaczy grupa, a w tym przypadku stado. Słowo Zhi w tonie pierwszym znaczy w tym przypadku który, Słowo to pochodzi ze starego języka chińskiego. I ostatnie słowo - Ma w tonie trzecim znaczy jak już wiemy koń. Cały zwrot Hai Qun Zhi Ma znaczy koń który szkodzi stadu.

Jakie jest znaczenie całego tego zwrotu i kiedy należy go używać przestawimy w poniższej opowieści.

Cztery tysiące lat temu pierwszy legendarny chiński władca Żółty Cesarz wybrał się w odległe od stolicy strony, aby odwiedzić starego przyjaciela. W czasie podróży spotkał chłopca, który pilnował stada koni. Cesarz zapytał go o drogę do miasta w którym mieszkał jego stary przyjaciel. Chłopiec odpowiedział, że zna tę drogę. Więc cesarz zapytał czy chłopiec zna jego przyjaciela. Odpowiedź znów brzmiała tak. Cesarz stwierdził, że chłopiec odpowiada twierdząco na wszystkie pytania i trochę żartem zapytał go czy wie jak należy rządzić państwem. Chłopiec bez wahania odparł, że zasady rządzenia państwem nie różnią się bardzo od tych, które stosuje się przy pilnowaniu stada koni. Otóż konie dzikie i nieposłuszne muszą być usunięte ze stada. Cesarz zapamiętał to powiedzenie na całe życie.

Z tej właśnie historii pochodzi powiedzenie Hai Qun Zhi Ma, oznacza ono, że koń dziki i nieposłuszny - po polsku mówimy także czarna owca - ma zły wpyłw na inne zwierzęta i musi być usunięty ze stada.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl