Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 15.07.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Da Yi Mie Qin

Da Yi Mie Qin. Da po chińsku znaczy wielki, Yi to znaczy sprawiedliwość, Mie to ukarać, a Qin to znaczy krewny. Powiedzenie to oznacza, że dla obrony wielkiej sprawiedliwości można ukarać swojego krewnego.

W czasie Walczących Królestw (256 - 221 r. lat przed naszą erą) książę królestwa Wei Huan Gong miał brata (od innej matki) nazwanego Zhou Xu. Za swego życia ich ojciec książę Zhuang Gong szczególnie pieszczotliwie odnosił się do Zhou Xu, w wyniku tego Zhou Xu często postępował swawolnie i niegrzecznie. Minister Shi Que namawiał księcia Zhuang Gonga, by uczył swoje dzieci właściwą metodą - nie należy ich wprowadzać na błędną drogę rozwoju. Kiedy dziecko przyzwyczaji się do niegrzecznego, luksusowego i leniwego trybu życia, dziecko to nie będzie miało dobrej przyszłości, bo zepsują go niewłaściwe zwyczaje. Jednak książę Zhuang Gong nie wziął słów Shi Que pod uwagę. Po śmierci Zhuang Gonga Huan Gong przejął władzę. Jego brat Zhou Xu zamierzał więc zabić Huan Gonga i zdobyć władzę. Syn ministra Shi Que-Shi Hou był człowiekiem niegrzecznym, i często dawał Zhou Xu złe rady aby pomóc mu w jak najwcześniejszym zgładzeniu swego brata.

Nareszcie Zhou Xu udało się zamordować brata Huan Gonga, i objął on władzę, został księciem królestwa Wei. Powołał on Shi Hou na stanowisko kanclerza. Obaj byli bardzo zadowoleni. Jednak Zhou Xu nie spodobał się zarówno ludności królestwa Wei jak i księciom innych królestw.

Shi Hou powiedział Zhou Xu: Mój ojciec Shi Que był bardzo szanowany przez ludność, zwróćmy się do niego z prośbą o radę. Zhou Xu wyraził zgodę na to. Shi Que odpowiedział: jeśli taka wielka sprawa cieszyłaby się poparciem od Syna Niebianskiego - króla Zhou - króla wszystkich książąt, to nikt nie ośmieł się temu przecistawić się niezależnie ze strony wewnętrznej jak zewnętrznej kraju. Jednak bardzo trudno było spotkać się z królem Zhou. Więc Shi Hou zapytał ojca, jaką drogą można spotkać się z królem Zhou. Shi Que odpowiedział: obecnie książę Chen Huan Gong bardzo podoba się królowi Zhou Wangowi, najlepiej więc zwróćcie się do księcia Chen Huang Gonga, króry mógłby Wam pomóc w tej sprawie. Usłyszawszy słowa Shi Que obaj byli zadowoleni i od razu przybyli z prezentami do królestwa Chen.

Jednak niewiedzieli, że Shi Que napisał już wcześniej list do księcia Huan Gonga, w którym stwierdził, że królestwo Wei jest krajem małym. Ja jestem już w wieku podeszłym. Zhou Xu i Shi Hou są przestępcami, którzy zamordowali naszego księcia. Zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o to, byście ich koniecznie zgładzili. W wyniku czego Zhou Xu i Shi Hou zostali aresztowani od razu po przybyciu do królestwa Chen. Po otrzymaniu zawiadomienia o tym, królestwo Wei wysłało zastępca kanclerza do Chen, który tam skazał Zhou Xu na śmierć. Młodszy brat Huan Gonga Jin objął władzę w królestwie Wei i został księciem Wei Xuan Gong.

Urządnicy królestwa Wei uważali, że Shi Hou jest synem Shi Que. Wystarczyło zabicie Zhou Xu, można było zwolnić Shi Hou. Ale Shi Que absolutnie na to nie pozwolił. Zaznaczył on, że Shi Hou doradzał Zhou Xu, zwolnienie Shi Hou nie byłoby sprawiedliwe. Shi Que wysłał swojego pomocnika Nou Yang Jian do królestwa Chen i tam zabił syna Shi Hou.

W historycynej księdze Zuo Zhuan był artykuł opisujący ten fragment historii, pod koniec tego artykułu autor chwaląc bezinteresownego ducha Shi Que uznał to za Da Yi Mie Qin: ukaranie swego syna śmiercią dla obrony wielkiej sprawiedliwości, oraz interesów ludności i państwa.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl