logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 17.06.2019  |  1 osoba jest online w serwisie!
Życzenia świąteczne na e-zyczenia.pl!
Szukaj:
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::rozrywka 
::NAJLEPSZE GADŻETY 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::joga 
::muzyka relaksacyjna 
::zioła 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2019 jest rokiem:
rok 2019 jest rokiem świnii
świnii


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU


Bliźnięta
(Gemini)
20.05 - 20.06

Chińskie przysłowia...

Lao Ma Shi Tu

Lao to znaczy po polsku stary, Ma znaczy koń, Shi to znać, wiedzieć, a Tu to droga. Lao Ma Shi Tu znaczy stary koń zna drogę, w domyśle - drogę do domu.

W 663 roku p.n.e., książę Huan z państwa Qi poprowadził swą armię na podbój królestwa Guzhu. Atak udał się w pełni i Guzhu zostało podbite. Gdy nadeszła zima, książę Huan postanowił wraz ze swą zwycięską armią wrócić do rodzinnego Qi.

Okazało się jednak, że zimą wszystko wyglądało inaczej i nikt dokładnie nie wiedział, którędy wrócić w rodzinne strony. Cała armia utknęła w mroźnej, pokrytej śniegiem dolinie. Nikt nie wiedział, w którą skierować się stronę.

Książę wezwał swych doradców i spytał, co należy teraz zrobić. Jeden z doradców, nazywa się Guan Zhong, wstał i powiedział: "Wśród ludu krążą historie o tym, że stare konie zawsze potrafią znaleźć drogę do domu. Być może to prawda. Znajdźmy więc konia, który przeszedł z nami całą drogę i spróbujmy wykorzystać go jako przewodnika."

Ponieważ nikt nie potrafił udzielić księciu lepszej rady, postanowiono wypróbować ten sposób. Znaleziono starego konia, który wraz ze swym jeźdźcem przeszedł wiele trudnych dróg. Puszczono go luzem, a koń potykając się na wąskich, górskich ścieżkach wyprowadził zmarzniętych żołnierzy z doliny.

Powiedzenie Lao Ma Shi Tu znaczy stary koń zna drogę, używane jest jako określinie ludzi doświadczonych, który wiele przeszli w życiu i potrafią znaleźć wyjście z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

kiedy imieniny?  |NaviTrans - Biuro rachunkowe  |Punkty całodobowe  |ustaw stronę jako startową  |prywatność