Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 12.04.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Qing Chu Yu Lan

Qing to znak chiński, który znaczy po polsku kolor czarny, Chu - znaczy wychodzić lub powstawać, Yu - znaczy od, a Lan oznacza trawę. Całe powiedzenie mówi o tym, że kolor czarny powstaje przy pomocy trawy Lan. Powiedzenie mówi tak:

W czasie dynastii Wei (535 - 556 lat n. e.) uczony Li Mi był znany ze swojej pilności, kiedy był młody, dużo czytał i opanował ogromną wiedzę. Jego nauczyciel Kong Fan był znanym uczonym. Jednak po kilku latach Li Mi przewyższył wiedzą swojego nauczyciela. Kong Fan często radził się więc Li Mi. Koledzy śmiali się z tego i napisali taki wiersz: Kolor czarny stał się trawą Lan, trawa Lan uczy się często od koloru czarnego. Tutaj kolor czarny oznaczał studenta, a trawa Lan nauczyciela. Student został nauczycielem i nauczyciel często uczył się od studenta. Nie było więc do końca wiadomo kto jest uczniem, a kto nauczycielem, wszystko zależy od tego kto ma bogatszą wiedzę.

Lan jest pewnego rodzaju trawą, która może służyć jako środek do zabarwienia materiału na czarno. W księdze Mengzi znajduje się artykuł zachęcający do nauki, w którym napisano, że nauka nie zna granic, młodzi ludzi z pewnością pokonają starszych. Kolor czarny powstaje z trawy Lan, kolor ten jest ciemniejszy niż ta trawa, tak jak lód powstaje z wody, lecz lód jest zimniejszy od wody.

Qing Chu Yu Lan, które określa się zjawisko kiedy student pokona swoim poziomem wiedzy swojego nauczyciela. Czy jest podobne przysłowie w Polsce? Może "Jajko mądrzejsze od kury". Ale wydaje się że w tym przypadku bardziej odpowiedniejsze byłoby stwierdzenie "Uczeń przerósł mistrza".
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl