Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.07.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Jin Shang Tian Hua

Jin znaczy po polsku Jedwab, Shang to przyimek i znaczy tutaj "do czegoś", Tian znaczy dodać, a Hua to kwiat. Jin Shang Tian Hua oznacza dodawanie kwiatów do jedwabiu, czyli uczynić piękną rzecz jeszcze piękniejszą.

Przysłowie to cytowane było w starożytnych Chinach przez poetów i pisarzy w swoich utworach. Np. poeta Wang Anshi z dynastii Song (960 - 1279 n.e.) napisał w swoim utworze Jishi: piękny głos śpiewa na przyjęciu tak jak dodawanie kwiatu do jedwabiu. Drugi poeta z tej samej dynastii Song Huan Tingjian w swoich wierszach cytował również to przysłowie.

W chińskiej klasycznej powieści Shuihu (t.z.: nad jeziorem) autor cytował także to przysłowie, w czasie gdy bohaterowie tej powieści spotkali się w jednej sali, jeden z nich powiedział z radością, że dzisiaj wielu bohaterów spotyka się tutaj aby pomagać sobie wzajemnie, to przypomina przysłowie: Dodawanie kwiatów do jedwabiu.

Kiedy mówimy o przysłowiu Jin Shang tian Hua, to przypomina nam się często drugie przysłowie Xue Zhong Song Tan, które mówi o przynoszeniu węgla podczas padania śniegu. Xue znaczy po polsku: śnieg, Zhong - podczas, Song - przynoszenie, a Tan to węgiel. Na przykład znany pisarz dynastii Qing (1616 - 1911 n.e.) Li Yu napisał w swej sztuce: na tym świecie stosunki między ludźmi są tak chłodne, że lubią tylko dodawać kwiaty do pięknego jedwabiu a nie chcą przynosić węgla biednym podczas padania śniegu.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl