Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.05.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Ai Wu Ji Wu

Ai to znaczy kochać, lubić, Wu - to dom, Ji - dotyczyć, wiązać z czymś, Wu to kruk. Ai Wu Ji Wu to znaczy dażyć kogoś głęboką miłością. Powiedzenie mówi tak:

Powiedzenie pochodzi z historii, która wydarzyła się w XI wieku przed naszą erą. Otóż książę Zhou Wu Wang obalił dyktatorskiego cesarza Zhou Wang dynastii Shang, I proklamował nową dynastię - dynastię Zhou. Świętując zwycięstwo książę Zhou Wu Wang zastanawiał się, jak należy traktować urzędników, oficerów i żołnierzy, którzy służyli w czasach dynastii Shang, tak aby nowa sytuacja uległa jak najszybszej stabilizacji.

Sięgnął on po opinię swego doradcy Jiang Taigong. Doradca odrzekł mu: mówią, że jeśli naprawdę kochasz człowieka, to powinieneś kochać wszystko co go dotyczy, nawet kruka na dachu jego domu. Jeśli nienawidzisz człowieka, to powinieneś nienawidzić wszystkich ludzi mających związek z nim, nawet i służących, należy więc zlikwidować wszystkie wrogie elementy.

W Chinach od dawna panuje taki zwyczaj, że kruka traktuje się jako złowieszczego ptaka. Jak tylko kruk siądzie na dachu, znaczy to że zbliża się do domu nieszczęście. W najstarszej ksiądze chińskiej Shijing znajdują się następujące wiersze: Zobaczmy, na którym dachu zatrzyma się kruk, to na ten dom spadnie nieszczęście. Widać stąd, jak Chinczycy nie lubią kruka. W języku polskim również jest podobne powiedzenie: Zjawił się jak złowieszczy kruk.

Chińskie powiedzenie: Ai Wu Ji Wu oznacza więc, że gdy ktoś bardzo lubi człowieka, to nie zważa nawet na kruka zatrzymującego się na jego dachu. Powiedzenie to często jest stosowane jako wyraz głębokiej miłości do kogoś, która dotyczy nawet jego rodziny lub jego rzeczy.

Znany chiński poeta dynastii Tang napisał wiersz dla przyjaciela cytując powiedzenie: kruk stoi na dachu twojego domu, jest to dobry ptaszek, ponieważ gospodarz domu jest dobry.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl