Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.07.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Tie Chu Mo Zhen

Chińskie Powiedzenie Tie Chu Mo Zhen oznacza, ścieranie prętu żelaznego, by przerabiać go na igłę, te powiedzenie mówi o tej prawdzie, że na świecie nie ma trudności, której nie da się pokonać, trzeba tylko wytrwale się pracować, nawet pręt żelazny może zostać przerobiony na igłę.

Tie znaczy po polsku - żelazo, Chu znaczy - pręt, Mo znaczy - ścierać, Zhen - igła.

Powiedzenie mówi, że za czasów dynastii Tang (618 - 907 naszej ery) w Chinach żył znany wielki poeta Li Bai. Powiedzenie to z legendy dot. właśnie poety. Kiedy Libai był mały, nie lubił uczyć się, często uciekał z klasy, by się zabawić. Pewnego dnia pojechał na zabawę poza miasto i zobaczył pewną staruszkę, która ścierała pręt żelazny na kamieniu. Li Bai był bardzo ciekawy i zapytał: przepraszam panię, po co pani ściera pręt żelazny na kamieniu? Staruszka odpowiedziała: chciałabym zetrzeć pręt i przerobić go na igłę. Li Bai roześmiał się i powiedział: nie żartuj ze mnie, zrobienie z takiego grubego pręta żelaznego igły jest niemożliwe.

Jednak staruszka nie śmiała się i poważnie powiedziała do niego: jak tylko będę wytrwale ścierać ten pręt, to z pewnością przemienia go na igłę.

Słowa tej staruszki głęboko poruszyły go i zrozumiał, że te słowa zawierają wielką prawdę, która mówi, że na tym świecie nie ma trudności, której by nie można pokonać.

Od tego czasu zaczął pilnie się uczyć. Kiedy napotykał jakąś trudność, przypominała mu się staruszka, która uśmiechała się przerabiając pręt żelazny na igłę. To zawsze dodawało mu otuchy w pokonaniu trudności i wytrwale pilnie się uczył. Później został on wielkim poetą.

Warto o tym pamiętać idąc przez życie i napotykając różne trudności.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl