Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.07.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Kai Tian Pi Di

Kai Tian Pi Di, te powiedzenie znaczy po polsku otwieranie nieba i kształtowanie ziemi, ludzie kiedyś będą chwalić - chwalą projektowanie i wykonywanie wielkiego dzieła. Kai znaczy po polsku otworzyć, Tian znaczy - niebo, pi znaczy - utorować, kształtować, di znaczy - ziemia.

Powiedzenie Kai Tian Pi Di pochodzi z popularnej legendy ludowej Chin, która mówi o tym, że dawno dawno temu na początku świat wyglądał na jajko, nie było ani nieba,ani ziemii. W tym jajku urodził się twórca świata Pan Gu. Po upływie 18 tysięcy lat Pan Gu zaczął ruszać się w tym jajku, w końcu jajko zostało przełamane przez Pana Gu. Po rozbiciu jajka białko przemieniło się w czyste i lekkie powietrze, które podnosiło się powoli do góry i w końcu stało się niebem. A żółtko zmieniło się w czarną i ciężką ziemię, która spadała powoli w dół i stała się ziemią.

Na początku niebo i ziemia były bardzo bliskie, Pan Gu stał między nimi, głową w niebie, a nogami na ziemi,starał się podnosić coraz wyżej niebo. Od tego czasu niebo podnosiło się codziennie do góry o tyle, o ile Pan Gu rósł, jednocześnie ziemia stawała się coraz głębsza.

Znowu po upływie 18 tysięcy lat niebo było już dosyć wysoko i przestało podnosić się, a ziemia - dosyć gruba i przestała pogłębiać się. Pan Gu nie musiał już potrzymać nieba, więc do tej chwili Pan Gu wykonał trudne zadanie otwierania nieba i kształtowania ziemi. Pan Gu upadł i umarł.

Po śmierci Pana Gu, jego oddech stał się wiatrem i obłokiem, jego głos przemienił się w grzmot, a jego oczy - w słońce i księżyc, jego członki i ciało - w góry i doliny, jego krew - w jeziora i rzeki, jego kości - w drogi, jego pot i łzy - w deszcz i rosę. Czyli całe swoje życie i ciało pan Gu podarował aby stworzyć osobiście świat.

To była ta piękna legenda o Pan Gu. A poźniej ludzie powiążą tę legendę z powiedzenie otwierania i nieba i kształtowanie ziemi, kiedy będą chwalić projektowanie i wykonywanie wielkiego dzieła.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl