Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 15.07.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

San Ren Cheng Hu

Chińskie powiedzenia San Ren Cheng Hu znaczy w dosłownym tłumaczeniu: jeśli trzy osoby stwierdzą, że ulicą biegnie tygrys zaczynasz im wieżyć. Inaczej mówiąc plotka powtarzana wiele razy staje się prawdę.

San wymiane w tonie pierwszym oznaczą liczbę trzy, Ren wymiane w tonie drugim oznacza osobę, Czeng w drugim tonie oznacza "stawać się lub tworzyć". Hu wymiane w trzecim tonie oznacza tygrysa. Czyli dosłownie: trzy osoby tworzą tygrysa. Powiedzenie te pochodzi ze starej księgi z okresu dynastii walczących królestw. Ponad dwa tysiące lat temu, w okresie dynastii walczących królstw w Chinach panowały ciągłe wojny między małymi państewkami. W pewnym czasie królestwo Wei oraz królestwo Zhao postanowiły podpisać traktat o przyjaźni.Tak jak było w zwyczaju w tym czasie król Wei wysłał swojego syna do państwa Zhao jako zakładnika świadczącego o braku jakich kolwiek złych zamiarów, synowi króla Wei towarzyszył minister Pang Cong. Zanim jednak wyruszyli w daleką drogę minister zapytał króla: panie, czy uwierzysz jeśli ktoś powie ci, że po ulicy biega tygrys?

Oczywiście, że nie - odpowiadał król. Minister spytał dalej: Panie,czy uwierzysz jeśli dwie osoby powiedzą ci to samo. Nie, ale już będę miał wątpliwości - odparł król. Minister spytał raz jeszcze: panie, a jeśli trzy osoby powiedzą , że po ulicy biega tygrys, czy uwierzysz? Oczywiście wtedy już uwierzę - powiedział król.

Wtedy minister Pang Cong stwierdził: Panie, czy nie jest dziwne, że choć na ulicy nie ma żadnego tygrysa, będziesz wierzył w to, ponieważ tak stwierdzą trzy osoby. Udajemy się do królestwa Zhao, które jest znacznie dalej od twojego pałacu niż ulica. Jestem pewien, że po moim odjeździe będzie mnóstwo plotek na mój temat. Ale mam nadzieję, że wasza królewska mość bądzie wyrozumiały. Słysząc to król powiedział: Pamiętam o tym i możesz być spokojny. Wierzę w twoją dobrą służbę i nie musisz niczego się obawiać.

Kiedy Pang Cong wyjechał wraz z młodym królewiczem, jego wrogowie wkrótce zachęli opowiadać królowi różne plotki na jego temat. Jeden po drugim opowiadał coraz gorszą historię. Z początku król nie zwracał na nich uwagi i nie słuchał tych plotek. Ale po pewnym czasie kiedy plotek było coraz więcej, król zaczął obwiniać swojego ministra. Wreszcie nadszedł czas, kiedy syn króla i minister zostali uwolnieni jako zakładnicy i wrócili do królestwa Wei.

Ale król nie wpóścił swojego wiernego ministra do pałacu i odebrał mu stanowisko. Taka jest siła plotki powtarzanej długo przez wiele osób.

Z tej właśnie historii pochodzi powiedzenie : San Ren Cheng Hu. Plotka powtarzana wiele razy staje się prawdę. Popatrzmy raz jeszcze na znaczenie tych wyrazów.

San znaczy po polsku trzy ale ma także drugie znaczenie: wielu.Tak więc San Ren może także oznaczać wielu ludzi czyli całą grupę plotkarzy.

Inna rzecz warta uwagi to użycie w tym powiedzeniu słowa tygrys. Ma one prawdopodobnie wyrażać groźbę jaką niosą ze sobą plotki. Tak więc powiedzenie San Ren Cheng Hu możemy również interpretować jako Plotka potrafi być również okrutna jak tygrys. Chociaż trochę inna ta interpretacja, także oddaje ducha tego powiedzenia.

Ta stara historia pozwala więc zapamiętać znaczenie tego powiedzenia i znaleźć jego głębszy sens. Zanim zakończymy dziesiejszy program prosimy jeszcze raz powtórzyć całe powiedzenie San Ren Czeng Hu.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl