Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 17.06.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Bai Bu Chuan Yang

Bai znaczy po polsku sto, Bu - krok, Chuan - trafienie, a Yang to wierzba. Zatem przysłowie to oznacza: trafienie strzałą do liścia wierzby z odległości stu kroków.Historia miała miejsce w czasie Walczących Królestw(770 - 256 przed naszą erą). W królestwie Chu żył generał Yang Youji, który znany był ze swego talentu strzelania z łuku. W wielu książkach historycznych wspominano historię o nim.

Było m.in. opowiadanie o tym, że podczas wojny między królestwami Jin i Zheng królestwo Chu wysłało wojska na pomoc dla królestwa Zheng. Na swojej drodze wojska Chu spotkały wojska Jin w Yanling (obecnie prowincja Henan), w czasie walki generał Jin-Wei Qi zranił oko księcia Chu Gongwang. Z tego powodu książe Chu Gongwang czuł głęboką nienawiść do generała Jin Wei Qi. Dał więc swojemu generałowi Yang Youji dwa strzały, by dokonał odwetu na nim. Yang Youji tylko jednym strzałem zastrzelił Wei Qi, drugi strzał oddał księciu Chu zawiadamiając że spełnił rozkaz.

W królestwie Chu żył wojskowy Pan Hu, on również świetnie strzelał do tarcza. Yang Youji powiedział do niego: "To nie jest prawdziwa sztuka strzelania. Czy potrafisz trafić do liścia wierzby z odległości stu kroków." Usłyszawszy słowa Yang Youji Pan Hu natychmiast wybrał trzy liście wierzby i postawił je na odległości sto kroków. Wypuścił z łuku po kolej trzy strzały, które trafiły w środek każdego listka. od tej historii właśnie pochodzi przysłowie: Bai Bu Chuan Yang: trafienie jednym strzałem do liścia wierzby z odległości sto kroków.

W języku chińskim jest jeszcze podobne przysłowie: Bai Fa Bai Zhong: sto strzeleń, sto trafień.

Otóż w starochińskiej księdze o sztuce strzelania z łuku, piora Wang Ju napisano, że ćwiczenia strzalania z łuku do tarczy należy zacząć z odległości trzech metrów. Kiedy osiągnie się poziom taki że gdy strzeli się 100 razy to 100 razy trafi, to przesunąć tarczę należy o 10 centymetrów dalej, aż do odległości stu kroków. Człowiek który potrafi z takiej odległości strzelić sto razy i trafić za każdym razem, ten już został wyśmienitym strzelcem.

Więc przysłowie Bai Bu Chuan Yang: trafianie do tarczy w odległości sto kroków, czy Bai Fa Bai Zhong: sto strzeleń, sto trafień, oznacza wysoki poziom strzalania z łuku. Dziś przysłowie często używane jest do określenia wysokiego poziomu strzelania z broni, jak również do podkreślenia trafności prognozy. W polsce analogiczne jest powiedzenie, że to był strzał w dziesiątkę lub trafiłeś u samo sedno.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl