Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.05.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Qian Lv Ji Qiong

Qian to inna nazwa prowincji Guizou, Lv to osioł, Ji to znaczy umiejętność, a Qiong to znaczy wykorzystać do końca, wyczerpać. Całość Qian Lv Ji Qiong przetłumaczymy jako "osioł z Qian wykorzystał wszystkie swe umiejętności".

A oto skąd wzięło się to powiedzenie:

Dawno, dawno temu na terenach dzisiejszej prowincji Guiczou w ogóle nie było osłów. Pewien zaradny kupiec, wracając z jednej ze swych dalekich podróży, przywiózł ze sobą osła - pierwszego osła w prowincji Guiczou. Ponieważ na razie nie był mu do niczego potrzebny, puścił go na łąkę u zbocza góry, aby tam pasł się i odpoczywał po długiej podróży. Któregoś dnia głodny tygrys zszedł z gór w poszukiwaniu jedzenia. Zobaczył osła i zdrętwiał ze strachu. "Co to jest? Pomyślał, skąd się tu wziął taki dziwny stwór?"

Tygrys schował się w gęstych krzakach i bacznie obserwował osła. Nie mógł odgadnąć co to za dziwoląg, przezornie więc nie zbliżał się do niego.

Po kilku dniach tygrys ośmielił się wyjrzeć zza krzaków. Osioł zobaczył go i zaryczał ze strachu, a tygrys rzucił się do ucieczki. Jednak po kilku dniach znowu wrócił i znów bacznie przyglądał się dziwnemu stworzeniu. Stwierdził wreszcie, że osioł co prawda ryczy bardzo głośno, ale poza tym nie ma w nim nic niezwykłego. Ponieważ jednak osioł był rosły i tłusty, tygrys nadal zachowywał ostrożność.

Minęło znowu kilka dni. Tygrys już niemal zupełnie się nie bał. Spróbował więc podczołgać się do osła. Osioł zaryczał i wściekle wierzgnął tylnymi kopytami. Tygrys uskoczył jednak lekko i kopyta osła uderzyły w próżnię.

Tygrys ucieszył się. "tego osła tylko na to stać", pomyślał, "nie jest dla mnie żadnym przeciwnikiem". Tym razem tygrys ryknął, skoczył i jak piorun runął na bezbronnego osła. Zagryzł go w mgnieniu oka, pożarł i najedzony odszedł.

Qian Lv Ji Qiong - osioł z Qian wykorzystał wszystkie swe umięjętności. Powiedzenia tego używa się dla określenia sytuacji, w której ktoś wykorzystał wszystkie swoje atuty i jest już zupełnie bezradny i bezbronny.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl