Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 23.05.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Ke Ji Feng Gong

Powiedzenie to składa się z dwóch zwrotów: Keji i Fengong. Keji, znaczy po chińsku kontrolowanie siebie, a Fenggong znaczy obrona interesów państwa.

Zwrot Keji pochodzi z wypowiedzi znanego chińskiego filozofa Konfucjusza zanotowanej w historycznej księdze Lunyu, według tej księgi uczeń Yan Yuan zapytał Konfucjusza, jak należy postępować, by postępować w imię zasad Humanizmu?

Konfucjusz odpowiedział: należy konsekwentnie kontrolować siebie.

Zwrot Fenggong pochodzi ze znanej księgi historycznej Shiji, w której zanotowano, że w czasie walczących królestw (256-221 lat przed naszą Erą) w państwie Zhao był urzędnik Zhao She, który rządził surowo i sprawiedliwie. Odpowiedział wówczas za pobieranie podatków państwowych. Rządca arystokrata Zhao Sheng odmówił płacenia podatków,z tego powodu urzędnik Zhao She skazał tego rządce na karę śmierci, na co arystokrata Zhao Sheng oburzył się i rozkazał złapać Zhoa She i zamierzał go zabić.

Jednak Zhao She stanowczo powiedział mu: Jest pan arystokratą państwa Zhao, ale podjudził pan swego rządcę do uciekania się obowiązku płacenia podatków,takie postępowanie narusza interesy państwsa i przepisy prawne, w wyniku tego państwo nasze będzie osłabione, inne państwa mogą wtargnąć do naszego kraju, a nawet anektować nasz kraj. Pomysł, czy wtedy będzie pan miał jeszcze bogactwo? Jest pan arystokratą jeśli będzie pan postępować bezinteresownie dla interesów państwa i przestrzegać przepisów prawnych, to nasz kraj będzie potężny i pan będzie szanowny przez ludność.

Zhao Sheng przekonał się. Opowiedział to wszystko cesarzowi Zhao Huiwen. Książę Zhao awansował Zhao She na urzędnika odpowiedzialnego za pobieranie podatków całego państwa. Dzięki jego ofiarnej i bezinteresownej pracy państwo Zhao stało się bogate i potężne.

Powiedzenie to składa się z dwóch ściśle związanych zwrotów, Keji znaczy po chińsku kontrolowanie siebie, aby nie liczyć wyłącznie na swoje prywatne interesy. Feng gong znaczy ochronę interesów państwowych, więc samokrotrola sprzyja ochronie interesów państwowych, a dla ochrony interesów państwowych należy kontrolować siebie.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl