Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 26.05.2024  |  1 osoba jest online w serwisie!
Szukaj:
::KUP WALUTĘ TANIEJ
::ROZLICZ PIT ZA DARMO
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::imieninowy prezent 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::zioła 
::PWW24 - darmowe ogloszenia 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2024 jest rokiem:
rok 2024 jest rokiem smoka
smoka


PARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

Chińskie przysłowia...

Zhi Ji Zhi Bi

Zhi Ji Zhi Bi, Zhi Ji to słowo chińskie, które na polski można przetłumaczyć jako znać siebie, Zhi Bi oznacza znać przeciwną stronę.

Powiedzenie mówi tak:

Powiedzenie to pocholdzi z czasów Walczących Królestw (770 - 256 lat przed naszą erą). W tym czasie w królestwie Qi żył znany militarysta Su Wu, ludzie nazywali go również Sunzi. Su Wu świetnie opanował wiedzę militarną i posiadał ogromne umiejętności w dowodzeniu podczas walki. Książę Wu mianował go generałem broni. Kierując wojskami królestwa Wu zwyciężył silną armię królestwa Chu oraz królestw Qi i Jin w wyniku czego królestwo Wu stało się najpotężniejszym królestwem.

Su Wu napisał na postawie swojej praktyki książkę o teorii militarnej, której później nadano tytuł: Taktyka Wojskowa Sunzi. Cała książka składa się z 13 rozdziałów. W czasie Trzech walczących królestw (220 - 280 lat naszej ery) Cao Cao posługiwał się radami z tej książki, później inni militaryści z różnych dynastii studiowali i interpretowali tą książkę. Generałowie wojskowi z różnych chińskich dynastii traktowali tę książkę jako wzorowy podręcznik taktyki wojskowej.

Teorie wojskowe z tej książki są aktualne do dzisiaj. Weźmy na przykład trzeci rozdział Taktyka ataku, w którym znaleźć można zwrot: Zhi Ji Zhi Bi. Su Wu w tym rozdziale napisał, że klucz do osiągnięcia zwycięstwa w walce polega na tym, żeby dobrze poznać sytuację przeciwnej strony ( Zhi Bi) i mieć opanowaną sytuację po swojej stronie ( Zhi Ji). Należy dobrze przeanalizować sytuację i skorzystać z szans, omijać niekorzystne czynniki obu stron. Jeśli znajdzie się takie rozwiazanie to zwycięży się w każdej walce.

Su Wu napisał jeszcze, że jeśli zna się sytuację w swoim obozie, a nie wiadomo co dzieje się u przeciwnika, zwycięży się raz, ale później poniesie się klęski. Jeśli nie zna się sytuacji przeciwnej strony, to skazuje się na porażkę w każdym starciu. Obecnie powiedzenie to często cytowane jest nie tylko w odniesieniu do walki, lecz w wielu innych sprawach. Z taktyki Su Wu korzystają biznesmeni w rozmowach handlowych, naukowcy podczas prowadzenia eksperymentów naukowych, lekarze podczas operacji.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.
Update cookies preferences

copyright © imiennik.pl