Zhi Ji Zhi Bi, Zhi Ji to słowo chińskie, które na polski można przetłumaczyć jako znać siebie, Zhi Bi oznacza znać przeciwną stronę.
Powiedzenie mówi tak:
Powiedzenie to pocholdzi z czasów Walczących Królestw (770 - 256 lat przed naszą erą). W tym czasie w królestwie Qi żył znany militarysta Su Wu, ludzie nazywali go również Sunzi. Su Wu świetnie opanował wiedzę militarną i posiadał ogromne umiejętności w dowodzeniu podczas walki. Książę Wu mianował go generałem broni. Kierując wojskami królestwa Wu zwyciężył silną armię królestwa Chu oraz królestw Qi i Jin w wyniku czego królestwo Wu stało się najpotężniejszym królestwem.
Su Wu napisał na postawie swojej praktyki książkę o teorii militarnej, której później nadano tytuł: Taktyka Wojskowa Sunzi. Cała książka składa się z 13 rozdziałów. W czasie Trzech walczących królestw (220 - 280 lat naszej ery) Cao Cao posługiwał się radami z tej książki, później inni militaryści z różnych dynastii studiowali i interpretowali tą książkę. Generałowie wojskowi z różnych chińskich dynastii traktowali tę książkę jako wzorowy podręcznik taktyki wojskowej.
Teorie wojskowe z tej książki są aktualne do dzisiaj. Weźmy na przykład trzeci rozdział Taktyka ataku, w którym znaleźć można zwrot: Zhi Ji Zhi Bi. Su Wu w tym rozdziale napisał, że klucz do osiągnięcia zwycięstwa w walce polega na tym, żeby dobrze poznać sytuację przeciwnej strony ( Zhi Bi) i mieć opanowaną sytuację po swojej stronie ( Zhi Ji). Należy dobrze przeanalizować sytuację i skorzystać z szans, omijać niekorzystne czynniki obu stron. Jeśli znajdzie się takie rozwiazanie to zwycięży się w każdej walce.
Su Wu napisał jeszcze, że jeśli zna się sytuację w swoim obozie, a nie wiadomo co dzieje się u przeciwnika, zwycięży się raz, ale później poniesie się klęski. Jeśli nie zna się sytuacji przeciwnej strony, to skazuje się na porażkę w każdym starciu. Obecnie powiedzenie to często cytowane jest nie tylko w odniesieniu do walki, lecz w wielu innych sprawach. Z taktyki Su Wu korzystają biznesmeni w rozmowach handlowych, naukowcy podczas prowadzenia eksperymentów naukowych, lekarze podczas operacji.
Portal imiennik.pl umożliwia przeglądanie interesujących opisów imion, data imienin oraz ciekawych cytatów, aforyzmów oraz znaków zodiaku.